Baterie wannowe - ich rodzaje i klasyfikacja

person Posted By: Tomasz Gwiaździński list In: Porady i Inspiracje On: comment Comment: 0 favorite Hit: 326

Bateria wannowa stanowi niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Bez niej pomieszczenie traci nie tylko na uroku, ale także na funkcjonalności. Decydując się na konkretny model, należy dopasować go nie tylko pod względem stylistyki, ale także potrzeb użytkowych domowników, czy możliwości aranżacyjnych pomieszczenia. W trosce o pomoc w podjęciu idealnej decyzji zakupowej przybliżymy temat baterii wannowych, a dokładniej ich rodzaje i sposoby montażu. Dzięki naszym poradom dowiesz się jaką baterię wybrać i jak ją zamontować. Zapraszamy!

Baterie wannowe ― jakie rodzaje wyróżniamy?

Już na etapie projektowania łazienki, czy jej remontu należy pomyśleć o doborze odpowiednich baterii wannowych. Bo choć z pozoru ich wybór może wydawać się dość błahą sprawą, to z pewnością do takiej nie należy. Rynek armatury łazienkowej oferuje bowiem szereg innowacyjnych rozwiązań, spośród których nie sposób wybrać jednego konkretnego modelu baterii wannowej. 

Baterie wannowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  1. Baterie ścienne ― natynkowe i podtynkowe
  2. Baterie stojące i wolnostojące. 

Wybór konkretnego rodzaju baterii wannowej powinien być ściśle uwarunkowany rodzajem montowanej wanny w łazience, a także możliwościami przestrzennymi pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również zasobność portfela, gdyż najtańsze modele mogą kosztować niecałe 100 złotych, zaś najdroższe nawet około 1000 złotych. 

Baterie ścienne

Nie ma wątpliwości co do tego, że baterie wannowe ścienne są najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór baterii do łazienki. Decydując się na tego typu baterię, należy zwrócić szczególną uwagę na wylewkę, a dokładniej na jej długość, która powinna być dopasowana do konkretnej budowy armatury. W takim przypadku baterię wannową montuje się na wysokości nie mniejszej niż 10 cm, licząc od krawędzi armatury. Warto wspomnieć, że baterie wannowe ścienne dzielą się na kolejne dwa modele, a mianowicie baterie ścienne natynkowe i podtynkowe. 

Baterie wannowe natynkowe

Większość dostępnych na rynku baterii wannowych to modele ścienne natynkowe. Wśród nich znajdują się modele jedno- lub dwuuchwytowe. Jak sama nazwa wskazuje, baterie wannowe jednouchwytowe posiadają jeden uchwyt uruchamiający strumień wody, zaś modele dwuuchwytowe wyposażone są w dwa kurki do uruchamiania i regulacji wody ― ciepłej i zimnej. 

Baterie wannowe natynkowe mocuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju baterii jest prosty montaż oraz nieskomplikowany serwis. W przypadku wystąpienia awarii wszystkie elementy są łatwo dostępne na zewnątrz ściany. Baterie natynkowe są także stosunkowo tanie w porównaniu do innych dostępnych na rynku rodzajów baterii wannowych. 

Baterie wannowe podtynkowe

Wybór takiej baterii wymaga podjęcia decyzji jeszcze przed położeniem płytek, gdyż wszystkie elementy wewnętrzne chowane są w ścianie. Umieszczenie wszystkich elementów konstrukcyjnych w ten sposób, ułatwia utrzymanie armatury w nienagannej czystości. Baterie wannowe podtynkowe, to modele nieco bardziej skomplikowane pod względem montażu, dlatego w przypadku braku odpowiednich umiejętności, jego przeprowadzenie należy zlecić to fachowcom. Jest to bowiem inwestycja na długie lata, którą trzeba wykonać profesjonalnie. 

Bateria wannowa podtynkowa jest niestety droższym rozwiązaniem, jednak oferuje zdecydowanie lepszy efekt estetyczny. Jej minimalistyczny design sprawia, że doskonale wpisuje się w standardy stylu nowoczesnego i skandynawskiego, jednak będzie również dobrze prezentowała się w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym. Co więcej, doskonale sprawdza się w pomieszczeniach łazienkowych o ograniczonym metrażu.

Bateria wannowa z termostatem

Wśród baterii ściennych zarówno natynkowych, jak i podtynkowych wyróżnić należy baterię wannową z wbudowanym termostatem. Takie modele wyposażone są w specjalną głowicę termostatyczną, która sprawia, że ani strumień wody, ani jej temperatura nie zmieniają się, nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do chwilowego spadku ciśnienia, lub temperatury dopływającej wody ciepłej. 

Bateria wannowa z termostatem będzie szczególnie przydatna, kiedy w wannie korzystamy ze słuchawki prysznicowej. Będzie to także dobry wybór dla rodzin z dziećmi, bowiem termostat pozwala ustawić jedną stałą temperaturę wody, dzięki czemu ryzyko przypadkowego poparzenia się gorącą wodą zostaje wyeliminowane.

Bateria wannowa stojąca i wolnostojąca

Zdarza się tak, że z jakichś powodów nie możemy zamontować baterii wannowej na ścianie. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą baterie wannowe stojące, które montuje się bezpośrednio do wanny, w specjalnie do tego przygotowanych otworach, lub znajdującej się w bardzo bliskiej odległości półce. Najczęściej spotykane baterie stojące to modele trzy- i pięciootworowe, w których słuchawka prysznicowa, wylewka i pokrętła stanowią odrębne elementy.


Ostatnim, a zarazem najbardziej luksusowym rodzajem armatury łazienkowej jest bateria wannowa wolnostojąca. Taki model skierowany jest do łazienki utrzymanej w stylu nowoczesnym, glamour i industrialnym. Ze względu na efektowny design bateria wolnostojąca pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Ciekawą propozycją takiego modelu jest z pewnością bateria wolnostojąca chrom kwadrat, która zachwyca piękną stylistyką utrzymaną w klasycznym kolorze chromu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close Koszyk

New Account Register

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło