Jak zabezpieczyć kran ogrodowy przed zimą?

person Posted By: Tomasz Gwiaździński list In: Porady i Inspiracje On: comment Comment: 0 favorite Hit: 3676

Idzie zima, a wraz z nią minusowe temperatury. Jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu kranów zewnętrznych — zarówno tych montowanych bezpośrednio przy elewacji budynku, jak i wolnostojących. W jaki sposób zabezpieczyć zawór ogrodowy?  Podpowiadamy!

Dlaczego należy zabezpieczyć zawór w ogrodzie przed zimą?

Niemal każde gospodarstwo domowe posiada na swoim wyposażeniu przynajmniej jeden zawór zewnętrzny, a dokładniej zawór ogrodowy. Służy on nie tylko do podlewania roślin w ogrodzie, ale bardzo często wykorzystywany jest również przy pracach porządkowych, takich jak mycie samochodu, roweru, narzędzi ogrodowych, czy nawet rąk. Niestety, nie każdy właściciel zaworu zewnętrznego wie, że należy go w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed nadchodzącymi przymrozkami. Dlaczego jest to tak ważne? 

Nikt nie ma wątpliwość co do tego, że woda zimą zamarza. Dlatego należy pamiętać o jej spuszczeniu z różnego rodzaju zbiorników, rur i systemów nawadniania, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Jeśli tego nie zrobimy na wiosnę, może czekać nas niemiła niespodzianka związana z uszkodzoną instalacją wodną, w tym z rozsadzonymi rurami, popękaną uszczelką, a także uszkodzonym kranem ogrodowym. Koszty finansowe związane z naprawą uszkodzonych części instalacji wodnej mogą być niemałe, szczególnie jeśli uszkodzeniu ulegną elementy wewnętrzne, wymagające rozbiórki i ponownego montażu. 

Co i jak dokładnie należy zabezpieczyć w ogrodzie?

Aby gwałtowny spadek temperatur nie przysporzył nam kłopotów z instalacją wodną w ogrodzie należy wykonać kilka prosty czynności.

  1. Odłącz węże ogrodowe od kranów. 

Węże ogrodowe odłączamy od zaworu znajdującego się na zewnątrz budynku, opróżniamy je z zalegającej wewnątrz wody, a następnie zwijamy i chowamy w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, lub innym miejscu, w którym nie będą narażone na ujemne temperatury. 

  1. Schowaj końcówki od węża w suchym miejscu. 

Odłączone od węża końcówki, czyli różnego rodzaju zraszacze czyścimy z zalegających zanieczyszczeń, piasku, błota, czy pyłu, a następnie osuszamy i chowamy w suche miejsce. Końcówki do węża to elementy dość małe, dlatego dobrze jest przechowywać je w skrzynce narzędziowej, najlepiej podpisanej, by na wiosnę nie trzeba było ich szukać. 

  1. Wykonaj odwodnienie instalacji wodnej. 

Przed każdą zimą należy dokonać odwodnienia instalacji wodnej zamontowanej zarówno bezpośrednio przy elewacji budynku, jak i tej wolnostojącej. Co to oznacza w praktyce? Tyle że należy spuścić zalegającą w rurach wodę, by przy minusowych temperaturach nie zamarzła, a tym samym nie rozsadziła rur i zaworu. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności zakręcić główny zawór, który doprowadza wodę do ogrodu, a następnie spuścić wodę, czyli odkręcić wszystkie kurki i poczekać, aż woda spłynie. Warto poczekać do ostatniej kropli — tylko wówczas mamy pewność, że instalacja jest już pusta. 

  1. Zabezpiecz kran ogrodowy metodą tradycyjną. 

Jeśli z jakichś powodów spuszczenie wody z kranów zamontowanych na zewnątrz budynku (w ogrodzie, ale również w nieogrzewanych budynkach, takich jak garaż) jest niemożliwe, to koniecznie trzeba użyć metody tradycyjnej. Polega ona na okręceniu instalacji wodnej, szczególnie kranu ogrodowego warstwą słomy. Można także zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania, ocieplając rury pianką termoizolacyjną. Wówczas można spać spokojnie, że instalacja w naszym ogrodzie będzie gotowa do działania wraz z nadejściem wiosny. 

Kiedy zabrać się za zabezpieczanie kranu w ogrodzie?

Zabezpieczenie zaworu ogrodowego powinno odbyć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Najlepiej, gdybyśmy czynność tą wykonali na połowie jesieni, lub ewentualnie pod koniec. 

Należy jednak pamiętać, że zima lubi zaskakiwać nie tylko kierowców, ale również ogrodników, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność zdecydowanie wcześniej. Zresztą i tak jesienne porządki w ogrodzie odbywają się na przełomie września i października, a później nie mamy już potrzeby korzystania z wody. 

Jak zabezpieczyć zawory w ogrodzie — podsumowanie!

Odpowiednie zabezpieczenie zaworu w ogrodzie nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy na ten temat, czy zdolności manualnych. Możemy tę czynność wykonać samodzielnie i z pewnością nie zajmie nam ona jakoś szczególnie dużo czasu. 

Absolutną podstawą jeśli chodzi o zabezpieczenie kranu ogrodowego, ale również tych znajdujących się w nieogrzewanych pomieszczeniach przed przymrozkami jest spuszczenie zalegającej w rurach wody. Dodatkowo można również zabezpieczyć kran ogrodowy za pomocą słomy, watoliny, czy pianki termoizolacyjnej. 

Z kolei dla osób zastanawiających się nad zamontowaniem nowego kranu w ogrodzie polecamy wybrać modele wykonane z mrozoodpornych materiałów, takich jak mosiądz. Mosiężne zawory do ogrodu znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close Koszyk

New Account Register

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło