Bateria łazienkowa - jak ją wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli baterii do łazienki - baterie umywalkowe, prysznicowe oraz wannowe występują w różnych wersjach zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i materiału, kształtu i koloru. Z pewnością zastanawiasz się czym kierować się przy wyborze baterii łazienkowych - ceną, marką, designem, a może czymś innym? Czym są baterie wolnostojące, ścienne, podtynkowe? Jaką powinieneś wybrać ze względu na Twoje potrzeby i możliwości finansowe? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Podział baterii łazienkowych ze względu na przeznaczenie.
Baterie łazienkowe należy podzielić głównie ze względu na przeznaczenie. W zależności od tego, gdzie ma być umieszczona bateria wyróżniamy różne warianty baterii pod względem kształtu i funkcjonalności.
Baterie do umywalki
Korzystanie z umywalki powinno być maksymalnie komfortowe i intuicyjne. Wyposażając łazienkę warto zadbać o to, by umywalka miała odpowiednio duże wymiary gwarantujące swobodę podczas mycia nie tylko dłoni, lecz także twarzy lub całej głowy podczas mycia włosów. Jeśli lubisz myć włosy w umywalce zastanów się nad odpowiednią wysokością baterii oraz możliwością jej regulacji (przekręcaniu na boki). Do najczęściej spotykanych rodzajów baterii umywalkowych można zaliczyć następujące warianty.
• Z dwoma uchwytami - ten typ baterii posiada dwa odrębne uchwyty odpowiedzialne za dopływ gorącej i zimnej wody.
• Z jednym uchwytem - bateria jednouchwytowa posiada jedną dźwignię, którą ustalamy zarówno temperaturę, jak i wielkość strumienia wody wypływającego z baterii.
• Samozamykające - uruchomienie przepływu wody następuje po obróceniu małej wajchy z pozycji pionowej do poziomej. Następnie wajcha w przeciągu kilkudziesięciu sekund samoczynnie powraca do początkowej pozycji zamykając dopływ wody.
• Z czujnikiem podczerwieni - włączenie dopływu wody ma miejsce w wyniku zbliżenia dłoni do czujnika.
• Ze sterownikiem elektronicznym - to najbardziej zaawansowany rodzaj baterii pozwalający na dokładną kontrolę parametrów wody. Za pomocą klawiszy można ustawić temperaturę oraz ciśnienie wody.
Powyższe rodzaje baterii umywalkowych występują w różnych wariantach kolorystycznych oraz wymiarowych. Warto zastanowić się nad tym w jaki sposób będziemy korzystać z umywalki i nie kierować się tylko designem, dzięki czemu unikniemy rozczarowań w postaci ładnej, lecz nie praktycznej umywalki.
Baterie do wanny
W przypadku wyboru baterii do wanny należy zwrócić uwagę na rodzaj wanny, jaką zamierzamy umieścić w łazience (wolnostojąca, zabudowana, narożna), możliwości montażowe (wanna, ściana, półka) oraz ilość przestrzeni jaką chcemy przeznaczyć na zestaw wanny z baterią (szczególnie istotne w przypadku montażu baterii wolnostojącej). Do głównych rodzajów baterii używanych w zestawie z wanną zaliczamy baterie:
• naścienne (natynkowe) - to najbardziej powszechny rodzaj baterii do wanny. Zgodnie z nazwą montowana jest na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej poprowadzonej ze ściany. Ten rodzaj baterii jest łatwy w montażu oraz naprawie w przypadku jakiejkolwiek awarii.
• ścienne (podtynkowe) - to rozwiązanie bardziej eleganckie od baterii natynkowych, gdyż większość elementów wchodzących w skład baterii umieszczonych jest w ścianie (“pod tynkiem”). Bateria podtynkowa wygląda doskonale w każdej nowoczesnej łazience, lecz jest trudniejsza w montażu oraz naprawie.
• stojące - ten typ baterii stosowany jest w przypadku, gdy nie mamy możliwości lub nie chcemy zamontować baterii na ścianie lub krawędzi wanny. Bateria stojąca montowana jest na specjalnie przygotowanej do tego półce.
• wolnostojące - rozwiązanie to stosowane jest w przypadku dużych łazienek, gdyż bateria ta umieszczana jest poza wanną - na posadzce. Doskonale prezentuje się w połączeniu z wannami wolnostojącymi.
Baterie prysznicowe.
• natynkowe (analogicznie jak w przypadku baterii do wanny),
• podtynkowe (analogicznie jak w przypadku baterii do wanny).
Materiały, powłoki, funkcje dodatkowe i ceny - na co patrzeć?
Armatura łazienkowa w większości przypadków odlewana jest z mosiądzu, co gwarantuje dużą trwałość (w niektórych przypadkach gwarancja producenta sięga nawet 100 lat). Szczególnie istotnym elementem baterii łazienkowych są głowice - aby były jak najtrwalsze warto wybrać głowice ceramiczne, które cechują się najwyższą wytrzymałością i najczęściej mają 5-cio letnią gwarancję. Warto także zwrócić uwagę na to w jaki sposób bateria została pokryta danym kolorem. W najlepszych bateriach stosowana jest powłoka PVD, która znacznie zwiększa trwałość baterii i zapewnia bezproblemowe użytkowanie przez lata.
Funkcje dodatkowe - czy warto dopłacić?
Zazwyczaj droższe modele oferują więcej funkcji (termostat, czujnik włączenia i wyłączenia pozwalający na obniżenie zużycia wody). W większości przypadków wykonane są one z tych samych materiałów, co ich tańsze - mniej skomplikowane odpowiedniki. Jeśli kupujesz baterię do domu lub mieszkania i nie potrzebujesz tych funkcji, bo wiesz, że każdy z Twoich domowników oszczędza wodę, zastanów się nad wyborem prostszych baterii. W przypadku zakupu baterii do firmy lub restauracji polecamy bardziej zaawansowane modele zwiększające komfort użytkowania pracowników i klientów oraz gwarantujące większą kontrolę nad wydatkami za wodę.