Bateria łazienkowa - jak ją wybrać?

person Posted By: Tomasz Gwiaździński list In: Porady i Inspiracje On: comment Comment: 0 favorite Hit: 400

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli baterii do łazienki - baterie umywalkowe, prysznicowe oraz wannowe występują w różnych wersjach zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i materiału, kształtu i koloru. Z pewnością zastanawiasz się czym kierować się przy wyborze baterii łazienkowych - ceną, marką, designem, a może czymś innym? Czym są baterie wolnostojące, ścienne, podtynkowe? Jaką powinieneś wybrać ze względu na Twoje potrzeby i możliwości finansowe? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Podział baterii łazienkowych ze względu na przeznaczenie.

Baterie łazienkowe należy podzielić głównie ze względu na przeznaczenie. W zależności od tego, gdzie ma być umieszczona bateria wyróżniamy różne warianty baterii pod względem kształtu i funkcjonalności. 

Baterie do umywalki

Bateria umywalkowa

Korzystanie z umywalki powinno być maksymalnie komfortowe i intuicyjne. Wyposażając łazienkę warto zadbać o to, by umywalka miała odpowiednio duże wymiary gwarantujące swobodę podczas mycia nie tylko dłoni, lecz także twarzy lub całej głowy podczas mycia włosów. Jeśli lubisz myć włosy w umywalce zastanów się nad odpowiednią wysokością baterii oraz możliwością jej regulacji (przekręcaniu na boki). Do najczęściej spotykanych rodzajów baterii umywalkowych można zaliczyć następujące warianty.

Z dwoma uchwytami - ten typ baterii posiada dwa odrębne uchwyty odpowiedzialne za dopływ gorącej i zimnej wody.

Z jednym uchwytem - bateria jednouchwytowa posiada jedną dźwignię, którą ustalamy zarówno temperaturę, jak i wielkość strumienia wody wypływającego z baterii.

Samozamykające - uruchomienie przepływu wody następuje po obróceniu małej wajchy z pozycji pionowej do poziomej. Następnie wajcha w przeciągu kilkudziesięciu sekund samoczynnie powraca do początkowej pozycji zamykając dopływ wody.

Z czujnikiem podczerwieni - włączenie dopływu wody ma miejsce w wyniku zbliżenia dłoni do czujnika.

Ze sterownikiem elektronicznym - to najbardziej zaawansowany rodzaj baterii pozwalający na dokładną kontrolę parametrów wody. Za pomocą klawiszy można ustawić temperaturę oraz ciśnienie wody.

Powyższe rodzaje baterii umywalkowych występują w różnych wariantach kolorystycznych oraz wymiarowych. Warto zastanowić się nad tym w jaki sposób będziemy korzystać z umywalki i nie kierować się tylko designem, dzięki czemu unikniemy rozczarowań w postaci ładnej, lecz nie praktycznej umywalki. 

Baterie do wanny

W przypadku wyboru baterii do wanny należy zwrócić uwagę na rodzaj wanny, jaką zamierzamy umieścić w łazience (wolnostojąca, zabudowana, narożna), możliwości montażowe (wanna, ściana, półka) oraz ilość przestrzeni jaką chcemy przeznaczyć na zestaw wanny z baterią (szczególnie istotne w przypadku montażu baterii wolnostojącej). Do głównych rodzajów baterii używanych w zestawie z wanną zaliczamy baterie:

naścienne (natynkowe) - to najbardziej powszechny rodzaj baterii do wanny. Zgodnie z nazwą montowana jest na ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej poprowadzonej ze ściany. Ten rodzaj baterii jest łatwy w montażu oraz naprawie w przypadku jakiejkolwiek awarii.

ścienne (podtynkowe) - to rozwiązanie bardziej eleganckie od baterii natynkowych, gdyż większość elementów wchodzących w skład baterii umieszczonych jest w ścianie (“pod tynkiem”). Bateria podtynkowa wygląda doskonale w każdej nowoczesnej łazience, lecz jest trudniejsza w montażu oraz naprawie.

stojące - ten typ baterii stosowany jest w przypadku, gdy nie mamy możliwości lub nie chcemy zamontować baterii na ścianie lub krawędzi wanny. Bateria stojąca montowana jest na specjalnie przygotowanej do tego półce.

wolnostojące - rozwiązanie to stosowane jest w przypadku dużych łazienek, gdyż bateria ta umieszczana jest poza wanną - na posadzce. Doskonale prezentuje się w połączeniu z wannami wolnostojącymi.

Baterie prysznicowe.

natynkowe (analogicznie jak w przypadku baterii do wanny),

podtynkowe (analogicznie jak w przypadku baterii do wanny).

Materiały, powłoki, funkcje dodatkowe i ceny - na co patrzeć?

Armatura łazienkowa w większości przypadków odlewana jest z mosiądzu, co gwarantuje dużą trwałość (w niektórych przypadkach gwarancja producenta sięga nawet 100 lat). Szczególnie istotnym elementem baterii łazienkowych są głowice - aby były jak najtrwalsze warto wybrać głowice ceramiczne, które cechują się najwyższą wytrzymałością i najczęściej mają 5-cio letnią gwarancję. Warto także zwrócić uwagę na to w jaki sposób bateria została pokryta danym kolorem. W najlepszych bateriach stosowana jest powłoka PVD, która znacznie zwiększa trwałość baterii i zapewnia bezproblemowe użytkowanie przez lata. 

Funkcje dodatkowe - czy warto dopłacić?

Zazwyczaj droższe modele oferują więcej funkcji (termostat, czujnik włączenia i wyłączenia pozwalający na obniżenie zużycia wody). W większości przypadków wykonane są one z tych samych materiałów, co ich tańsze - mniej skomplikowane odpowiedniki. Jeśli kupujesz baterię do domu lub mieszkania i nie potrzebujesz tych funkcji, bo wiesz, że każdy z Twoich domowników oszczędza wodę, zastanów się nad wyborem prostszych baterii. W przypadku zakupu baterii do firmy lub restauracji polecamy bardziej zaawansowane modele zwiększające komfort użytkowania pracowników i klientów oraz gwarantujące większą kontrolę nad wydatkami za wodę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close Koszyk

New Account Register

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło